Kam namuose reikalinga tvarka?

Nei pats geriausias remontas, nei brangiausi ir patogiausi baldai nesuteiks namams jaukumo, šilumos ir ramybės, jeigu juose viešpataus pyktis ir susierzinimas

 

KAM NAMUOSE REIKALINGA TVARKA?


Nuolat skubame, lekiame, tačiau galiausiai sugrįžtame namo. Čia galime pailsėti, pabūti su artimiausiais žmonėmis. Be abejonės, norime, kad namai būtų jaukūs ir šilti, kad juose karaliautų ramybė. Visai tai sunkiai įsivaizduojama be tvarkos. Kaip sutvarkyti namus, kad juose būtų jauku? Juolab kad ne visi galime pasigirti ištaigingais apartamentais – dažniau turime tenkintis nedideliais butukais.

 
Nuo ko pradėti?

Kai tiksliai žinome, kur guli reikalingi daiktai, kai galime greitai surasti sandėliuko raktus ar reikiamą knygą, metus nemūvėtas vilnones kojines ar praeitą sezoną avėtus batus, atsiranda (tegul ir iliuzinis) pojūtis, kad gyvenime viską kontroliuojame. Tvarka kasdienį gyvenimą daro lengvesnį, jame nelieka nereikalingo chaoso.

Jeigu jūsų namuose to nėra, imkitės veiksmų. Pereikite per butą ir viską atidžiai apžiūrėkite. Kai tai padarysite, atrasite neįtikėtinai daug daiktų, gulinčių ne savo vietose arba tokių, kurių nenaudojate jau daug metų.

Pradėkite nuo spintų. Pasimatuokite visus drabužius ir prisipažinkite: ar visus juos vilkite? Net neabejojame, kad atsiras tokių, kurie jums labai patinka, tačiau, deja, jau „išaugti“. Arba tokių, kurių dydis – geras, bet vilkėti jų nenorite. Pagalvokite, kam galėtumėte juos padovanoti. Žmonėms suteiksite džiaugsmo, o patys atsikratysite nereikalingų daiktų. Surūšiuoti drabužiai ir spintose padaryta tvarka įkvėps imtis ir kitų darbų.

 
Pagrindinės taisyklės

Ką reikėtų žinoti, jei norite, kad jūsų namuose būtų tvarka?

* Svarbiausia taisyklė – darykite tvarką iškart, kai ją sujaukėte. Kai tik pamatysite išteptas spintelės dureles, aptaškytą plautuvę ar ne vietoje paliktą nešvarų puodelį, iškart tai sutvarkykite. Vieną darbelį atliksite kaipmat, ir namuose bus tvarka, o juk vėliau, kai jų prisikaups daug, turėsite paaukoti tvarkymuisi pusdienį brangaus laisvalaikio.

* Atsisakykite nepavykusių sumanymų. Netvarkos šaltinis namuose ir – dar blogiau – galvoje – tai diskomfortą sukeliančios mintys apie nebaigtus darbus. Tarkime, parduotuvėje pamatėte visai nebrangias dailias lentynėles ir nuspendėte, kad būtent tokių jums reikėtų prieškambaryje. Nusipirkote, o tada supratote, kad netelpa numatytoje erdvėje. Taip ir stovi tos lentynėlės vos ne patalpos vidury, atrodo netvarkingai, o jūs vis dar viliatės, jog rasite sprendimą ir pritaikysite prie savo interjero. Ar ne paprasčiau būtų pastatyti jas balkone, tamsiajame kambariuke, vasarnamyje ar kam nors padovanoti? O patys nusipirkite tokį daiktą, kokio jums iš tiesų reikia, arba kol kas apsieikite su tuo, kuris buvo anksčiau.

* Be gailesčio išmeskite tai, kas sulūžo, sugedo ar suplyšo. Kodėl taip sunku pripažinti, kad kavamalė, boružėlės formos veidrodis, neišsiskleidžiantis skėtis jau seniai netinkami naudoti, o tetos dovanotos lėkštės, anais laikais gautos iš „po prekystalio“, jau dvidešimt metų dulkančios jūsų spintoje, taip ir nebus iš jos ištrauktos. Patarimas vienas – pasilikite tik tuos daiktus, kurie gali būti naudingi, net jei anksčiau dėl kokių nors priežasčių jie ir nebuvo naudojami.

Laimė – tai ne kažko turėjimas (daugiau ar mažiau), laimė – tai mokėjimas naudotis tuo, ką jau turime.


Brangūs prisiminimai

Nereikalingi daiktai kuria netvarką. Jeigu nesiruošiate jų naudoti, atiduokite, parduokite ar išmeskite, tik nekaupkite jų. Žinoma, čia nekalbame apie tuos daiktus, kurie jums brangūs kaip prisiminimas – pavyzdžiui, jau anapilin iškeliavusios močiutės dovanota krištolinė vaza. Labai dažnai tai būna vaikų daiktai. Tarkime, pirmieji kūdikio batukai, į kuriuos vos pažvelgus širdį užlieja palaima, ar lėlė, su kuria dukra praleido visą vaikystę. Tokiu atveju kiekvienam vaikui paskirkite prisiminimų dėžutę. Ilgainiui pastebėsite dėsningumą: jei norėsite prisiminimui pasilikti kokį nors daiktą, kuris sužadina virtinę malonių prisiminimų, būsite pasiryžę išmesti kitą, mažiau reikalingą.

Verta būti išrankesniems ir įsigyjant naujus daiktus. Argi išties reikalingi namuose tie visi reklaminiai puodeliai, marškinėliai, maišeliai? Argi nebūtų protingiau kartais ignoruoti tuos neva naudingus pasiūlymus „Pirkite du už vieno kainą!“, atsisakyti tokių „unikalių“ galimybių ir taip išvengti nereikalingų daiktų kaupimo.

 
Tebūnie šviesa!

Na, štai, pašalinote iš namų nereikalingus griozdus. Dabar pradėkite remontą. Pirma taisyklė, kurią visi puikiai žino, tik kažkodėl ne visi jos paiso, – mažo butuko sienos turi būti dažomos tik šviesiomis spalvomis! Akinamai baltos sienos nesukuria jaukios atmosferos, todėl mažus plotus reikėtų dažyti persikų, gelsva ar smėlio spalvomis.

Nekabinkite ant langų sunkių, tankių ir tamsių užuolaidų! Kuo daugiau šviesos mažoje erdvėje, tuo geriau.

Jeigu yra būtinybė dalį kambario atitverti, pavyzdžiui, kompiuteriniam staleliui, vaiko lovai, naudokite lengvas pertvarėles. Tebūnie tai šviesios atviros lentynos su vešliais svyrančiaisiais kambariniais augalais vazonėliuose ar madinga širma.

 

Dar keli patarimai

* Jeigu jūsų butas – mažas, baldus pirkite labai atsakingai. Masyvios lovos, kad ir kokios gražios būtų, tikrai netiks dešimties kvadratinių metrų kambarėlyje. Geriau įsigykite baldus, kurie yra kompaktiški, lengvai sulankstomi, nors ir ne tokie gražūs.

* Ir dar apie tai, kas užima daug vietos, nors ji – ir taip jau aukso vertės. Tai durys. Jos irgi turi būti šviesios ir – geriausia – stumdomosios.

* Atminkite, kad nei pats geriausias remontas, nei brangiausi ir patogiausi baldai nesuteiks jūsų namams jaukumo, šilumos ir ramybės, jeigu juose viešpataus pyktis ir susierzinimas. Todėl – o tai svarbiausia – visos sienos, spintos ir palangės visų pirma tegul nušvinta nuo jūsų šypsenų ir vienas kitam sakomų gerų žodžių.

 

Parengta pagal žurnalą „Savaitė"